12 Srp 29. – 30. 9. Ashtanga practice – BOBBI RAE MISITI (USA)

S obrovskou radostí vás zveme na sérii workshopů americké učitelky ashtanga vinyasy – Bobbi Misiti. Bobbi praktikuje jógu od roku 1990, od roku 2003 studuje pod vedením své učitelky Nancy Gilgoff. Bobbi je nádherná bytost, která své znalosti a dovednosti předává s obrovskou laskavostí.

Více info o Bobbi: http://www.befityoga.com/yoga/teachers-and-method/about-bobbi-misiti/

Její úterní seminář bude zaměřen na proskoky v ashtangové sérii: naučí techniky, které vnesou do praxe lehkost a plynulost.

Středeční seminář bude věnován pouze ženám, Bobbi zmíní témata jako: ashtanga v jednotlivých fázích života, ashtanga a menstruace, ashtanga a těhotenství atd.

 

Úterý 29.9. 18:30

Jumps and Lightness in your practice

Learn some easy techniques to help yourself find the lightness and jumps safely in the asthanga practice. This workshop puts into perspective the role lightness and jumping plays in Ashtanga yoga and if you are ready to add these to your practice.

Středa 30.9. 18:30

Ashtanga Yoga for Women
Learn how to adjust your ashtanga practice for the different phases of a woman’s life; ashtanga yoga and menstruation, ashtanga yoga and pregnancy, ashtanga yoga and the house holding phase, ashtanga yoga and menopause. Each phase requires a different understand of our lives and how our practice complements our lives. If there is time remaining we can also review, as a woman how to find the strength of the practice without becoming masculine.

 

Cena: 1000 Kč (1 seminář)

1800 Kč (oba semináře)