O tomto stylu

Ajay Kumar znamená v ashtangovém světě pojem, někteří ze staré generace ashtangistů o něm mluví jako o nejnadanějším učiteli současnosti. Jeho přístup k výuce je opravdu specifický, během ranních lekcí dokáže dát ohromné množství adjustmentů, doslova tančí po své shale. Praxe u Ajaye se neskládá pouze z pravidelných Mysore class, ale obsahuje i speciální lekce záklonů nebo tzv. Vinyasa class, kde studenti budují sílu středu těla, aby zvládali proskoky a jejich praxe tak byla plynulejší. Poprvé jsem u Ajaye studovala před 4 lety, v jeho malé shale se nás poskládalo i 18 a mezi jógamatkami byly mezery pouze na několik milimetrů. Minulý rok se počet jeho studentů zdvojnásobil, Ajay zařadil do denního programu meditace a karma jógu, jeho snem je vybudovat Ashram.

Už několi let učí Ajay část roku v Evropě, cestuje po Maďarslu, Anglii, Itálii, Francii a již třetí rok bude učit v České republice.

Ajay nám odpověděl na několik otázek.

Jaká byla tvá cesta k józe?

Už jako malý jsem po něčem toužil, ale nevěděl jsem přesně po čem, zkoušel jsem lecos, ale nic mě neuspokojilo. Jednoho dne jsem na procházce se svými prarodiči viděl ceduli Ashatnga yoga – bylo to 200 metrů od našeho domu. Hned druhý den jsem tam šel, promluvil si s učitelem a začal praktikovat. Hned po první lekci, když jsem ulehl do Savasany, jsem věděl, že tohle je přesně to, co celé roky hledám.

Kdo byl tvým učitelem?

Můj učitel je Sri BNS Iyengar.

Co přesně pro tebe jóga představuje?

Zcela bez nadsázky můžu říct, že jóga je můj život, prostupuje každý můj den a bez ní by můj život nebyl ničím.

Jaký byl tvůj učitel Sri BNS Iyengar?

Byl to opravdový guru, neučil ásany, učil jógu. Byl opravdu přísný, pokud jsme nepraktikovali správně, zároveň ale dokázal být velmi milý

Asi nejlepším příkladem je příběh z mého dětství: Když mi bylo 12 let (to už jsem u něj 2 roky studoval), potkal jsem na ulici kluka, který se zabýval akrobacií a stavěl, mě a mé kamarády to samozřejmě zaujalo a chtěli jsme se něco naučit. Vzali jsme ho tedy do shaly našeho učitele a začali tam blbnout. Najednou jsme uslyšeli kroky, Sri BNS Iyengar vstoupil do shaly a zakřičel: “ Kdo si myslíte, že jste.” Popravdě mě zvuk jeho hlasu děsí dodnes:) Rychle jsme utekli ze shaly a doufali jsme, že nás nepoznal. Moji kamarádi poté už ve studiu nepokračovali, pro mě byla ale myšlenka na život naprposto nepřijatelné. Hned druhý den ráno jsem šel se srdcem v kalhotách do shaly, začal jsme praktokovat, Sri BNS Iyengar se  miobjevil za zády a velmi striktě řekl: “Sroluj si podložku a odejdi, už nikdy nechoď” Začal jsem ho prosit, slibovat, že takovéhle blbosti už nikdy dělat nebudu, on mě ale vyhodil ze shaly. Já jsem chodil před shalu každé ráno a stále jsem ho přemlouval, aby mi dovolil praktikovat. Po několika týdnech mě pustil dovnitř, dovedl mě na balkon, který byl plný prachu a starých věcí – to mělo být moje místo. Popravdě jsem se cítil, jako by mi někdo znovu nasadil křídla, to štěstí bylo nepopsatelné. Po dvou dnech jsem přemístil svou jógamatku do hlavní haly, Sri BNS Iyengar mě ale opět vykázal a tak jsem dlouhý čas praktikoval sám na prašném balkoně, po nějakém čase mi dovolil připojit se ke všem ostatním studentům v hlavní hale.

I když mi bylo jen 12 let, byla to životní lekce, ukázala mi, jak moc jógu miluju, pochopil jsem, že pro moje srdce a duši je to jediná cesta. Odnesl jsem si ještě jedno poučení: vždy je třeba respektovat svého učitele a místo, kde prakatikujete: Gurubio Namaha Devathabio Namaha

Jsou indičtí studenti stejní jako ti ze západu?

Popravdě je nesrovnavám, ke všem přistupuju stejně, ale vždy respektuju jedinečnost každého.

Proč je podle tebe jóga tak populární?

Jóga je odjakživa součástí indické kultury, důvod, proč se tak masivně rozšířila do ostatních částí světa je ten, protože lidé hledají pravdu, realizaci, chtějí pochopit svou duši, a to jim právě jóga umožňuje.

Om Ajay