24.10. Práce s energetickými uzly - Míla Mrnuštíková (Savitrí Déví)

Rezervace nutná.
Cena: 1.500 Kč
Čas: 16:00 – 21:15

Všechny učitele jógy i praktikanty zveme na unikátní půldenní seminář, který bude věnován duchovní praxi jógy a práci s tzv granthi nebo-li energetickými uzly.

Gítánandajóga je tradiční jógová škola vycházející z učení dr. svámího Gítánandy (1906 – 1993). Svámí byl v mládí tradičním způsobem zasvěcen do jógy svým mistrem, sv. Kanákánandou. Jeho celoživotní občanskou profesí bylo lékařství, sloužil v britském námořnictvu jako lodní lékař. V důchodovém věku se vrátil do rodné Indie, kde potkal tantrického mistra jménem sv. Šankara Giri. Stal se jeho pokračovatelem a spojil tak tradiční jógu s jihoindickou školou tantry.

Ing. Míla Mrnuštíková, duchovním jménem Sávitrí Déví, se zabývá jógou od konce sedmdesátých let.

Téměř třicet let navštěvovala akce dr. Milady Bartoňové, přímé žákyně sv. Satjánandy. V roce 1989 absolvovala studijní pobyt v ášramu sv. Gítánandy, po návratu přeložila a vydala vlastním nákladem jeho stěžejní dílo Jóga krok za krokem. Do ášramu se vrátila ještě v roce 2003, kdy už jej vedla svámího žákyně a manželka Mínákší Déví.

Gítánandajóga ctí tradiční pohled na jógu jako komplexní disciplínu, která využívá všech metod, které ovlivňují člověka z různých úhlů a na různých úrovních. Základem je fyzická úroveň, kam prvoplánově působí ásany a krije. V této škole jsou však ásany chápány i jako techniky, kterými můžeme ovlivňovat i psychickou a emoční rovinu. Gítánandajóga je známá především svým velkým důrazem na pránájámu a energetické působení, což je opět propojeno s emoční úrovní. Další rovinou, na kterou svámí vždy kladl velký důraz, je etická úroveň. V tomto směru bylo jeho působení na žáky místy velmi tvrdé, ale také velmi efektivní. Právě etický a energetický základ je totiž tím, co umožňuje a určuje naše jednání. V souladu s tradičním pohledem na osobní úkol a zaměření každého z nás (dharma) bylo za každých okolností vědomé a správně zacílené konání (karma) tím, k čemu by celá duchovní praxe jógy měla vést. Je tedy zřejmé, že práce s myslí, její kultivace, změna kvality vědomí – k tomu směřovaly všechny techniky, ať už fyzické, dechové, relaxační, mentální či kombinované.

Ve vymezeném čase představím jakousi ochutnávku této školy jógy. Zaměřím se na způsob, jakým lze jógovými technikami (krijemi, ásanami, pránájámou, bandhami, koncentrací) ovlivňovat mozek jako řídící jednotku člověka, a jak jsou jednotlivé části mozku a jejich funkce provázány s jemnohmotnými entitami (granthi). Dalším tématem, kterému se budeme věnovat, je v józe často opomíjené, a přesto důležité téma - práce s emocemi. V praxi si vyzkoušíme některé z emočních krijí, zaměřené na rozpuštění napětí pocházejícího z roviny manómajakóši. Poslední téma, které vidím jako velmi důležité a proto si jej připomeneme, je polarita a práce s ní. Praktické cvičení ukáže, že s ní – mnohdy nevědomky – pracujeme neustále, a že není doménou pouze pránájámy.


27.8.Jóga pro zlepšení zraku a sluchu - Saša Jankovská

27.8.Jóga pro zlepšení zraku a sluchu - Saša Jankovská

Postupem let mnoho lidí zaznamenává, že se jejich zrak a sluch horší. Pojďte to změnit.

Stojka a obrátené pozicie - jógový workshop s Matějem Jurenkou

Stojka a obrátené pozicie - jógový workshop s Matějem Jurenkou

Matěj Jurenka je jeden z nejvýraznějších slovenských učitelů jógy. Nadchne vás svým originálním přístupem, metodou učení i upřímností. Semiář je určen pro vážné zájemce o jógu a lektory.

Meditace, dech a energetické zámky - jógový workshop s Matějem Jurenkou

Meditace, dech a energetické zámky - jógový workshop s Matějem Jurenkou

Matěj Jurenka je jeden z nejvýraznějších slovenských učitelů jógy. Nadchne vás svým originálním přístupem, metodou učení i upřímností. Semiář je určen pro vážné zájemce o jógu a lektory.

Ke čtení

CHCI JÍST JEN KDYŽ MÁM HLAD

CHCI JÍST JEN KDYŽ MÁM HLAD

Setkávám se s názorem, že je jakýmsi ideálem dosáhnout tohoto stavu – jíst jen a pouze tehdy, když máme fyzický vjem hladu.